Czy wiecie jak radzą sobie z wichurą leśne drzewa?

01.03.2022

200 ton! Z taką siłą burza lub wiatr o prędkości 100 km/h szarpie dorosłymi drzewami.

Zeszłotygodniowy orkan, który przetaczał się przez Polskę, wywrócił setki tysięcy drzew. Ucierpiało wiele parków miejskich, alei przydrożnych i lasów. Wiele Nadleśnictw wprowadziło zakaz wstępu do lasów.

Wiało również u nas w Narusa Leśna Przystań. Wichury wreszcie ustały, więc przeprowadziliśmy przegląd drzew na naszej działce.

To standardowa procedura w naszym Planie Ochrony Środowiska i Bioróżnorodności. Zależy nam na zachowaniu i odpowiednim zabezpieczeniu naszego zielonego potencjału, a równocześnie na Waszym i naszym bezpieczeństwie.

Dlatego takie kontrole przeprowadzamy cyklicznie, a jeśli zachodzi potrzeba zawczasu przeprowadzony zabiegi pielęgnacyjne.

Czy wiesz, że w trakcie burzy i przy wiatrach wiejących z prędkością 100 km na godzinę dorosłe drzewa szarpane są z siłą odpowiadającą ciężarowi 200 ton?

Pnie drzew i ich gałęzie są wbrew pozorom elastyczne i przy silnych podmuchach wiatru opór powietrza jest stosunkowo niski.

W trakcie jesiennych i zimowych wiatrów lepiej radzą sobie drzewa liściaste, które zrzuciły liście (średnio sumaryczna powierzchnia listowia dorosłego drzewa to 1200 m kw!) i tym samym zmniejszyły powierzchnię swojej korony.

Wszystkie drzewa z leśnej społeczności wspierają się w trakcie wichur i orkanów. Przy silnych podmuchach każda korona kołysze się swoim rytmie i gdy dochodzi do zderzenia dwóch koron, wyhamowują one siłę, jaka mogłaby wywołać pęknięcie pni.

Sprytnie Natura to zaprojektowała, prawda?