Lodowe Żeglarstwo – Bojery na Zalewie Wiślanym

01.02.2022

Pamiętacie genialny spot turystyczny jaki wykonał dla nas Tadeusz Baraniecki? Zaprezentowano w nim zimowe, turystyczne i sportowe atrakcje na jakie możecie liczyć w okolicach Narusy, Wysoczyzny Elbląskiej  i Zalewu Wiślanego. 

 

Jednym z najlepszych ujęć było w nim chyba lodowe żeglarstwo – czyli Bojery na Zalewie Wiślanym. 

Bojery, co to takiego?

Bojery to drewniane, jednoosobowe ślizgi z żaglem o powierzchni 6,5 m2 na giętkim maszcie. Zawodowcy osiągają na nich prędkość do 90 km/h, hobbyści 60-80 km/h a obecny rekord prędkości wynosi 214 km/h. 

Pierwsze bojery powstały w Ameryce w 1937r. i po wielkim sukcesie jaki tam odniosły pojawiły się w latach 60. XX w. w Europie. Początkowo produkowane były w Holandii, Belgi, Austrii, Niemczech i Jugosławii. W Polsce pierwsze bojery wyprodukowano w 1966 r. i z roku na rok zyskiwały na popularności. Wszystkie płytkie, szybko zamarzające akweny jak Zatoka Pucka, Zalew Wiślany, Jeziora Mazurskie czy Suwalskie stały się miejscem uprawiania tego spokrewnionego z żeglarstwem sportu i licznych regat. Wśród Mistrzów Świata i Europy nigdy nie brakowało Polaków, którzy często stawali na podium. 

Zalew Wiślany już od lat 70 ubiegłego wieku był mekką dla bojerowców. To właśnie na nim, w okolicach Krynicy Morskiej odbywały się wielokrotnie mistrzostwa świata. 

 

Czy bojery odeszły w zapomnienie?

Wydawałoby by się, że znacznie łagodniejsze w ostatnich dekadach zimy, skutkujące wyższymi temperaturami i mniejszą pokrywą lodową spowodowały, że ten sport odszedł w zapomnienie.  Nic bardziej mylnego. W ostatnich sezonach zimowych do Krynicy Morskiej powróciły mistrzostwa świata a uprawiających ten sport przybywa w różnych stronach Polski na coraz liczniejszych akwenach. 

Obecnie w Polsce, zgodnie z danymi działającego w Olsztynie Stowarzyszenia Flota Polska DN jest ponad 15 akwenów i portów bojerowych na których rozgrywały się największe imprezy międzynarodowe rangi mistrzostw świata i Europy oraz akweny goszczące zawodników różnej rangi. Do najważniejszych niewątpliwie należą: port bojerowy w Krynicy Morskiej, oraz w Okartowie (Olsztyn).

Choć Zalew Wiślany to ważny akwen do uprawiania tego sportu i popyt na usługi wypożyczania bojerów ciągle rośne w ostatnich latach, to ciężko znaleźć w sieci informacje o czynnych wypożyczalniach. Wiemy, że jeszcze parę lat temu czarter bojerów możliwy był w Nowej Pasłęce, dziś jednak trudno znaleźć informacje na ten temat.  W większości przypadków amatorzy żeglugi lodowej korzystają ze sprzętu w trakcie szkoleń lub przy klubach lub decydują się na zakup własnego sprzętu. 

Wiele działających klubów znajduje się na Mazurach, gdzie w miesiącach zimowych organizowane są kursy i szkolenia (Jezioro Niegocin  koło Giżycka) ale również na Jeziorze Drwęckim i Krzywym na Warmii. Prężnie działający klub znajduje się również na Zalewie Zegrzyńskim pod Warszawą czy na Jeziorze Kierskim w okolicach Poznania. 

Chcesz wiedzieć więcej? Polecamy poniższe linki:

Bojery, czyli żeglarstwo lodowe (trojmiasto.pl)

Skąd wzięły się bojery? - Bojery na Mazurach

 

phone