Narusa Leśna Przystań – Stacja Ptasia Edukacja

08.10.2021

W sobotę 9 października z okazji Międzynarodowego Dnia Ptaków Wędrownych (World Migratory Bird Day) zorganizowaliśmy w naszym kompleksie wspólnie z TACTUS piknik edukacyjny – Stacja Ptasia Edukacja. Zaprosiliśmy na niego dzieci z Domu Dziecka we Fromborku oraz mieszkańców Fromborka, Narusy i Braniewa. 

Głównym punktem programu były kulisy obrączkowania ptaków. W trakcie ponad pięciu godzin obrączkarze, ornitolodzy ze Stowarzyszenia Wspierania Inwestycji Przyjaznych PTAcom opowiadali zgromadzonym o tym po co i jak obrączkuje się ptaki, kto może to robić i jakie informacje pozwalające na ochronę ptaków uzyskujemy dzięki takim naukowym badaniom. Nie zabrakło oczywiście spacerów po lesie, nauki rozpoznawania gatunków jakie spotkać może w parkach, ogrodach czy na wycieczce do lasu lub obserwować po prostu ze swojego okna. Uczestnicy pikniku mieli okazję przyjrzeć się z bliska pracy naukowców ale i ptakom. W trakcie całej akcji zaobrączkowano niemal 100 ptaków: sikory: bogatki, modraszki, ubogie i sosnówki, rudziki, strzyżyka, kowalika, pokrzywnicę, pełzacza ogrodowego i śpiewaka. 

Po co obrączkowaliśmy ptaki?

Obrączkowanie ptaków jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych technik stosowanych w badaniu życia ptaków. Polega na znakowaniu ptaków metalowymi obrączkami zakładanymi na nogę. Każda obrączka posiada unikalny kod: to zaszyfrowany adres cenrali obrączkowania ptaków zawierający informację o kraju w którym ptak po raz pierwszy został zaobrączkowany. Informacje dodatkowe zbierane w trakcie obrączkowania w postaci konkretnych pomiarów pozwalają po ponownym schwytaniu ptaków dostarczają cennych informacji o przemieszczaniu się ptaków,  trasie migracji, długości życia i innych apektach biologii danego gatunku. 

Pamiętaj jeśli kiedyś znajdziesz ptaka z obrączką skontaktuj się ze Stacją Ornitologiczną Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, która mieści się w Górkach Wschodnich koło Gdańska. Wszelkie informacje jakie będziesz w stanie przekazać będą bardzo cenne dla ornitologów:

 

  • tekst i numer wytłoczony na obrączce,
  • jeśli ptak jest martwy, dołącz obrączkę,
  • datę znalezienia, schwytania lub obserwacji,
  • miejsce znalezienia, schwytania lub obserwacji,
  • stan ptaka w chwili znalezienia (np. zdrowy, ranny, martwy świeży, martwy w rozkładzie),
  • przyczynę śmierci lub zranienia ptaka, jeśli można ją określić,
  • los ptaka po schwytaniu (np. wypuszczony, przetrzymany do następnego dnia),
  • gatunek ptaka, jeśli można określić,
  • imię, nazwisko i adres kontaktowy znalazcy; potwierdzamy otrzymaną wiadomość powrotną i zawiadamiamy o okolicznościach zaobrączkowania stwierdzonego ptaka.

 

 

Aby utrwalić wiedzę o rozpoznawaniu gatunków jakie mogliśmy zaobserwować w trakcie pikniku, wszyscy uczestnicy zostali zaopatrzeni w plakaty z grafikami ptaków.

 

Prace manualne czyli warsztaty skręcania budek dla ptaków i pirografia

Kolejną atrakcją był samodzielny montaż budek lęgowych dla ptaków. Mamy nadzieję, że zaopatrzeni we własnoręcznie skręcone budki typu A (dedykowane dla sikor) uczestnicy pikniku, powieszą je wczesną wiosną w bezpiecznych miejscach, tak aby móc równocześnie podglądać patki. Wierzcie lub nie, ale najnowsze badania naukowców dowodzą, że podglądanie dzikiej przyrody, w tym ptaków, nawet z własnego okna zapewnia poczucie bezpieczeństwa.

 Niemniej atrakcji dostarczyły dzieciom i dorosłym warsztaty pirografii. Każdy uczestnik samodzielnie mógł przygotować dla siebie zakładkę do książki z motywem ptasim. 

Obserwując reakcje uczestników oraz widząc ich uśmiechnięte, pełne zachwytu twarze wiemy już, że akcje takie jak Stacja Ptasia Edukacja na stałe zagoszczą w kalendarzu imprez w Narusa Leśna Przystań. Będziemy edukować nie tylko z zakresu ornitologii. Przyrodniczych i ekologicznych tematów będzie mnóstwo. Będziecie zadowoleni i zapewniamy, że dużo się razem nauczymy. O wszystkich wydarzeniach będziemy informować na bieżąco. 

Ogromne podziękowania dla:

Stowarzyszenia Wspierania Inwestycji Przyjaznych PTAcom – kulisy obrączkowania ptaków

Pirografia Sylwia Janczyszyn – za wspaniałe warsztaty rysowania ogniem

Regulus Łukasz Głowacki – za dostarczenie budek lęgowych do samodzielnego montażu

 

phone