Po co nam certyfikacja LEED

27.01.2022

LEED to jedna z wielu dostępnych na światowym rynku certyfikacji wielokryterialnych budynków. Poza LEED w Polsce obecnie dostępne są także: BREEAM, DGNB, HQE, LEED WELL, ZIELONY DOM. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że są odpowiednikami ISO – systemów zarządzania jakością, stosowanych dobrowolnie, jednak wg konkretnych, niejednokrotnie bardzo rygorystycznych kryteriów. Wykreowane przez twórców poszczególnych certyfikacji jasne standardy i przejrzyste procedury mają za zadnie ujednolicić działania wszystkich deweloperów i zarządców obiektów podejmowane w celu minimalizowania oddziaływania budynków na środowisko oraz zdrowie i dobre samopoczucie człowieka. To właśnie środowisko i człowiek w budynku są najważniejsze w certyfikacjach wielokryterialnych. Budynki mają być zielone, zrównoważone czyli ekologiczne i zapewniać tzw. well beeing czyli pozytywnie wpływać na człowieka aktywizując go równocześnie do podejmowania działań proekologicznych i prozdrowotnych.

System LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) został stworzony w 1998 r. przez U.S. Green Building Council – USGBC (amerykański odpowiednik Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, PLGBC, www.plgbc.org.pl). Obecnie LEED to międzynarodowy, najpowszechniej na świecie stosowany system (168 krajów). 

W Polsce po raz pierwszy certyfikat LEED przyznany został w 2009 roku. To drugi po BREEAM najczęściej stosowany w naszym kraju system oceny budynków. Z danych PLGBC wynika, że z roku na rok przybywa certyfikowanych obiektów a zainteresowanie nimi rośnie zarówno wśród inwestorów jak i najemców, ponieważ prestiżowy certyfikat dla obiektu hotelowego,  biurowego czy też budynku użyteczności publicznej to gwarancja wykorzystania rozwiązań ograniczających negatywny wpływ na środowisko naturalne i gwarantujących rozwiązania prozdrowotne. 

Najpopularniejsze dotychczas w Polsce systemy certyfikacji – BREEAM oraz LEED skupiają się na zagadnieniach związanych z zagospodarowaniem terenu, oszczędnością wody czy energii, odpowiednim gospodarowaniu odpadami, śladzie węglowym, odzysku materiałów czy jakości powietrza i komforcie użytkowników budynku (termicznym, akustycznym). Obecnie w Polsce jest 228 obiektów certyfikowanych z wykorzystaniem LEED (dane z bazy danych PLGBC), z czego tylko to obiekty hotelowe zlokalizowane głównie w Warszawie oraz pojedyncze w Gdańsku,  Poznaniu i Wrocławiu. Wśród najbardziej znanych marek hotelowych, które zdecydowały się na ocenę właśnie z wykorzystaniem LEED znalazły się Holiday Inn oraz Hilton. Na system ceryfikacji BREEAM decydowali się inni liderzy rynku hotelowego w Polsce tacy jak: Ibis, Radisson, Sheraton czy Novotel. Obecnie w Polsce funkcjonują więc 22 obiekty hotelowe z certyfikatem LEED lub BREEAM. 

Czy LEED w hotelach to konieczność?

Oczywiście, że nie, natomiast certyfikowanych obiektów hotelowych przybywa na świecie (obecnie jest ich niemal 900) a klienci i goście hotelowi coraz częściej decydują się na wybór właśnie certyfikowanego obiektu. 

LEED to szereg korzyści dla inwestycji hotelowych:

Zmniejszone koszty eksploatacyjne

  • Oszczędność zużycia energii na poziomie 30 do 60 %
  • Redukcja zużycia wody na poziomie 30 %

Wyższe obroty ze sprzedaży i najmu (w stosunku do obiektów niecertyfikowanych)

  • 20 % wyższa średnia stawka dzienna za najem
  • 12 % wyższy wskaźnik obłożenia najmu
  • Niemal 15% wyższy wskaźnik odpowiadający za ogólny dochód

Inne 

  • Możliwość wyróżnienia inwestycji i kreowania ekologicznego wizerunku