Narusa Leśna Przystań

Perlator – najprostszy sposób na oszczędność wody

11.02.2022

Perlator, aerator lub potocznie napowietrzacz.

To proste urządzenie, które w skuteczny sposób odpowiada za zmniejszanie zużycia wody nawet do 60%, pozwalając na obniżenie kosztów eksploatacyjnych, a więc znacznie niższe rachunki.

Czy wiesz, że wszystkie baterie i słuchawki prysznicowe na terenie naszego obiektu wyposażone są w perlatory?

Konieczność oszczędzania wody jako surowca dotyczy nas wszystkich i nie wyróżnia już tylko ekologicznych budynków i osób pragnących prowadzić ekologiczny styl życia.

Oszczędne gospodarowanie wodą to standard w nowoczesnej gastronomii i branży hotelarskiej a perlatory są jednym z rozwiązań, które na to pozwalają.

Montowane są w armaturze zlewów kuchennych i umywalkach. Choć może nie zdajemy sobie z tego sprawy, spotykamy je na co dzień właśnie w hotelach i restauracjach, na basenach, w biurach, na stacjach benzynowych. Wszędzie tam, gdzie z łazienek, prysznicy czy kuchni korzysta wiele osób. Wszędzie tam gdzie zużycie wody jest znaczące i gdzie jest ona wykorzystywana w dużych ilościach.

Coraz częściej i coraz chętniej korzystamy właśnie z perlatorów także w naszych domach, choć nadal obawą i pewną niechęcią wykorzystujemy je w prysznicach. Głównie z obawy o skuteczność spłukiwania piany podczas mycia włosów, czy w kuchni z obawy o wolne napełnianie wodą naczyń. A zupełnie niepotrzebnie. Dobrze dobrany perlator w prosty i tani sposób pozwoli zaoszczędzić część wody i kosztów związanych z opłatami za nią, ale także pozwali na wydajne i racjonalne jej wykorzystywanie.

Perlator – co to takiego?

Perlator to wodooszczędna końcówka (metalowy pierścień z silikonowym, plastikowym lub metalowym), nakładana na koniec wylewki lub wbudowana na stałe w baterię.

Jego zadaniem jest zmniejszenie ilości wydostającej się z baterii wody (standardowo 2 litry na minutę).

Obecnie większość nowych baterii wyposażonych jest w perlatory, niemniej jednak ważne jest, aby dobór baterii podyktowany był świadomością. jaki perlator będzie odpowiadał naszym potrzebom.

Wyróżniamy dwa podstawowe typy perlatorów: strumieniowe igiełkowe ora- napowietrzające.

Perlatory napowietrzające wodę powodują zwiększenie jej objętości i powstanie strumienia o wyższym ciśnieniu. Dzięki temu strumień wody jest lepiej (precyzyjniej) nakierowany i nie rozchodzi się na boki podczas mycia rąk.

Strumień o większej objętości umożliwia wykonywanie wszystkich czynności związanych z myciem w takim samym czasie i z taką samą precyzją, jednak poziom zużycia wody jest znacznie mniejszy i możemy oszczędzić 2 (w przypadku perlatorów napowietrzających) lub 3 (w przypadku perlatorów igłowych) litry wody na minutę.

przepuszcza mniejszą ilość wody, objętość jej strumienia jest zdecydowanie większa. Przy faktycznie niższym zużyciu wody otrzymujemy pozornie mocniejszy strumień wody. Napowietrzony strumień ma charakterystyczny mleczny kolor, ponieważ jest nasycony pęcherzykami powietrza.

Perlatory strumieniowe igiełkowe ograniczają przepływ wody, ale nie napowietrzają jej. Taki perlator wymusza przepływ wody tylko przez drobne otwory. Wówczas zamiast napowietrzonego strumienia, otrzymujemy oszczędny strumień igiełkowy, o zwiększonym ciśnieniu w pojedynczych nitkach strumienia. Odpowiednio wyprofilowane sitko pozwala nieznacznie zmienić kierunek wody, nie powodując równocześnie jej rozchlapywania.

Zalety perlatora:

  • oszczędność zużycia wody od 15 do 60% w zależności od konstrukcji perlatora oraz producenta
  • oszczędność energii wynikająca z mniejszej ilości wody niezbędnej do podgrzania
  • oszczędność opłat za ścieki
  • strumień wody nie rozpryskuje się na boki podczas mycia rąk

Wady perlatora:

  • dłuższy czas niezbędny na napełnienie naczyń wodą
  • Modele perlatorów, rozkładanych na części są trwalsze i umożliwiają utrzymywanie ich w czystości. Ma to znaczenie w przypadku twardej wody, która powodduje odkładanie się kamienia.
  • Większość perlatorów wykonanych jest z metalu, plastiku lub silikonu. Rodzaj zastosowanego materiału wpływa na częstotliwość czyszczenia poszczególnych elementów składowych. Stosunkowo najszybciej kamień odkłada się na elementach wykonanych z metalu. Kamienny osad zdecydowanie najłatwiej jest usunąć z elementów silikonowych.

Perlator do baterii kuchennych

Główne zużycie wody w kuchni to zmywanie (nawet okazjonalne i zmywanie pojedynczych naczyń, w przypadku gdy kuchnia wyposażona jest w zmywarkę), obmywanie i mycie produktów. W kuchni nie warto ograniczać przepływu wody, bo będzie nam potrzebna do napełniania naczyń w celu przygotowywania posiłków (np. zup).

Z uwagi na to, kuchnie, w szczególności te w obiektach hotelowych, restauracjach są miejscem, gdzie ograniczenie przepływu wody (standardowo przepływ wody w baterii kuchennej wynosi ok 13 l/min) nie powinno być priorytetem, a wybór perlatora powinien paść na urządzenie z regulacją przepływu, pozwalające dostosować każdorazowo strumień wody do obecnych potrzeb. Dzięki możliwości samodzielnej regulacji przepływu, w szybkim czasie napełnimy wodą garnek na zupę, a zmniejszając przepływ, zaoszczędzimy wodę przy myciu warzyw i owoców.

Perlator do baterii łazienkowych

Zużycie wody w łazience jest znaczne, dlatego w przypadku baterii umywalkowych warto postawić na baterie z perlatorami lub samodzielnie montowane perlatory, które ograniczą przepływ wody do 2 litrów na minutę. Liczne dane z USA wskazują, że wykorzystywanie bateri, uruchamianych za pomocą Poza wykorzystaniem samych perlatorów, w umywalkach łazienkowych podobnie jak w kuchni zasadne jest zawsze użycie baterii umożliwiających regulację przepływu wody, co umożliwi takie jej dostosowanie, aby nie rozchlapywała się przy myciu rąk, powodując nadmierne jej zużycie.

Część najnowszych baterii wyposażonych jest w sekundniki informujące, ile czasu już upłynęło od uruchomienia baterii, mobilizując w ten sposób do zakręcenia przysłowiowego kurka. Wbrew pozorom, wykorzystanie zyskujących na popularności baterii bezdotykowych, które wyposażone są w czujniki ruchu, wcale nie jest korzystne z punktu widzenia oszczędności wody. Jak wykazują amerykańskie badania, dość często ponawiamy wywoływanie strumienia wody. Są jednak uważane za najbardziej higieniczne, szczególności w miejscach użyteczności publicznej takich jak restauracje czy stacje benzynowe.

Perlator prysznicowy

Wysokie zużycie wody w łazience, możemy ograniczyć z wykorzystaniem perlatora prysznicowego. Zapewnia on nie tylko oszczędzanie wody, lecz także ograniczenie kamienia w wypływającej wodzie. Perlator prysznicowe wkręcane przed wężem prysznicowym, pozwalają na znacznie większe oszczędności niż te montowane w słuchawkach prysznicowych.

Perlator baterii w wannie

W bateriach wykorzystywanych w wannach, klasyczne perlatory zmniejszające przepływ wody nie sprawdzają się. Baterie wannowe najlepiej wyposażać w perlatory o dużej przepustowości tak, aby jego zastosowanie nie powodowało wolnego napełniania wodą, która w znacznie dłuższym czasie napełnienia wystygnie. Powoduje wolniejsze napełnianie wodą, przez co woda w wannie szybciej stygnie.

Perlatory w skrócie:

  • ograniczają zużycie wody nawet do 60%, powodując tym samym obniżenie kosztów za wodę oraz ścieki,
  • klasyczne perlatory montowane w bateriach łazienkowych i kuchennych zmniejszają przepływ z 6 do 2-3 l na minutę,
  • warto stosować w kuchni, łazience, restauracji, pokojach hotelowych.
phone